روستای نظام محله

تصویر معرفی روستای نظام محله

مطالب روستای نظام محله

جمعیت.. ۱

موقعیت.. ۱

زمین شناسی.. ۱

آب و هواشناسی.. ۱

شبکه های ارتباطی.. ۲

جاذبه های گردشگری.. ۲

جمعیت

این روستا در دهستان آزادگان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۹۵ نفر (۲۳۷خانوار) بوده‌است.[۲]

براساس سرشماری مرکز آمار ۱۳۹۰، روستای نظام محله دارای ۹۰۲ نفر جمعیت با ۱۸۲ خانوار می باشد که ۴۲۲ تن مرد و ۴۸۰ تن زن هستند. از این جمعیت ۶۱۲ تن باسواد و ۲۰۳ تن شاغل هستند. مردم این روستا از اقوام مازندرانی هستند و به زبان مازندرانی تکلم می کنند.

موقعیت

روستای نظام محله در موقعیت جغرافیایی ۳۶ درجه و ۴۳.۰۵۵ دقیقه شمالی و ۵۳ درجه و ۴۷.۵۱۵ دقیقه شرقی و ارتفاع ۶۱ متر از سطح دریا واقع گردیده است. مساحت محدوده مسکونی این روستا حدود ۱۳۴۰۰۰ متر مربع و محیط آن ۲۰۰۰ متر است. محدوده مسکونی بطور کامل در بخش جلگه ای واقع شده ولی بخشی از زمین های کشاورزی اهالی در بخش کوهستانی قرار دارد.

در بخش شمال شرق این روستا شهر گلوگاه در ۱ کیلومتری، در شمال غربی آن روستای خورشید کلا در ۱ کیلومتری، و روستای تپه سر در ۱۰۰ متری جنوب آن در ارتفاعی حدود ۲۶ متر بالاتر واقع شده اند. زمین های زراعی مردم روستا در بخش کوهستانی یا به عبارتی در جنوب گسل خزر حدود ۲۴۴ هکتار با محیطی حدود ۷۳۹۰ متر می باشد.

فاصله نظام محله  تا ابتدای شهر گلوگاه در شمال شرق حدود ۱۴۰۰ متر و تا خلیج گرگان در شمال حدود ۷۸۰۰ متر است. فاصله آن تا گرگان، بهشهر و ساری به ترتیب برابر با ۶۰ ، ۲۰، و ۶۷ کیلومتر و تا شبه جزیره میانکاله ۱۸ کیلومتر است. (نظام محله و همکاران، ۲۰۱۲ ).

زمین شناسی

گسل خزر به عنوان یک گسل عمده از قسمت شمالی این روستا عبور می کند. رسوبات محدوده اطراف آن در کواترنری ته نشین شده اند و در بخش شمال گسل خزر سازندهای پرکامبرین مربوط به پروتروزوئیک قرار دارند. محدوده خانه های روستایی بر روی نهشته های مخروط افکنه ای توسعه یافته اند. این نهشته های مخروط افکنه ای خود برروی رسوبات لسی و آبرفتی قدیمی تر گسترش یافته اند. چشمه های طبیعی که در کوهستان های جنگلی اطراف که روی سازند های لسی قرار دارند جریان یافته اند، تامین کننده آب آشامیدنی سکنه محلی می باشد. مازاد آب این چشمه ها بصورت رودخانه های فصلی در دو طرف روستا به سمت دریا جریان دارد.

نوع خاک این منطقه از نوع ای ای اس است و این محدوده در کلاس فرسایشی viii در جنوب و v در شمال قرار دارد.

محدوده این روستا در زون ۳۹ یو تی ام واقع شده  و در شیت  ۶۷۶۳ II NW  از نقشه ۱:۲۵۰۰۰ پوشش کشوری واقع شده است.

آب و هواشناسی

این منطقه همانند بخش های اطراف دارای اقلیمی نیمه معتدل است. آب و هوای این محدوده معتدل خزری و تغییرات درجه گرما در ساعات مختلف روز بسیار کم است. بطور کلی حداکثر درجه حرارت در مردادماه و حداقل درجه گرما در ماههای دی و بهمن اتفاق می افتد. متوسط مجموع بارش سالانه حدودا ۶۸۰ میلیمتر براساس خطوط همبارش کشوری و دمای متوسط حدود ۱۵ درجه است.

شبکه های ارتباطی

فاصله این روستا تا شبکه ارتباطی اصلی ساری به گرگان حدود ۱۴۳۰ متر است. جاده ای قدیمی به طول حدودا ۶۵ کیلومتر از ابتدای روستای لمراسک شروع میشود و بعد از عبور از این روستا تا شهر گرگان ادامه می یابد. این منطقه و شهر گلوگاه بطورکلی بعنوان چهارراه ارتباطی بین جاده دامغان، گرگان، ساری، و دو بندر امیرآباد و بندرگز محسوب می شود.

جاذبه های گردشگری

با توجه به این که روستای نظام محله در موقعیتی کوهپایه ای قرار دارد، نمایی زیبا به جنگل های مشرف به خانه های روستایی و کوه های بلند جهان مورا در سمت جنوب و نمایی به دریای خزر و شبه جزیره میانکاله در سمت شمال دارد. در فاصله صد متری از این روستا پیش آمدگی کوهستان با شیب تند به داخل جلگه موقعیتی را فراهم نموده است که از بالای این پیش آمدگی می توان بسیاری از شهر ها و روستاهای اطراف را در کنار ساحل زیبای دریای خزر مشاهده کرد. این منطقه آب و هوایی بسیار مطلوب دارد بطوری که ویژگی تبخیر و تعرق پایین را همراه با دمای مناسب و طبیعت زیبا در منطقه ای ساحلی کنار هم قرارداده است.

در محدوده جنگلی استل نظام محله قرار دارد که تالاب کوچک بی نظیری است با درختانی بلند در داخل استخری با عمق متوسط حدودا ۳ متر با تراکمی متناسب از درختان متنوع که امکان دیدن بخش عمده ای از سطح آب این استخر طبیعی را فراهم میکند. به دلیل دسترسی دشوار به این استخر طبیعی کمتر بازدیدی از آن صورت می گیرد.

در بخش دیگری از این روستا در منطقه ای جنگلی به نام باددره قلعه ای تاریخی قرار دارد که خرابه هایی بسیار قدیمی در آن به چشم می خورد. به اعتقاد مردم محلی و شواهد موجود کاوش های زیادی برای صرقت سکه های تاریخی در این محدوده انجام شده است.

منقطه زیبای توسکا چشمه در ۲۵ کیلومتری این روستا در جاده گلوگاه به دامغان که از داخل جنگل های انبوه عبور می کند قرار دارد و در گرمترین فصول سال مه آلود و هوایی بسیار خنک و مطبوع دارد.

در منطقه آستوپیش نظام محله زمین های کشاورزی در کنار رودخانه فصلی واقع شده اند که در گذشته محل زراعت و نصب آسیاب آبی بوده است. این محدوده چشم انداز بسیار زیبایی برای بازدیدکنندگان دارد.

, ,
Share:

ارسال یک در تیکت پاسخ جدید آمد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاورپوینت آماده دریاچه ارومیه

این یک پاور پوینت آماده برای ارایه است که بخش های مختلف پرزنت شما را آماده دارد. شما تنها کافی است تصاویر و متن خودتان را داخل آن پیست و جایگزین عکس های قالب کنید. عناصر اصلی پاور مانند شماره اسلاید و گذار و انیمیشن ها در این پاور لحاظ شده است. همچنین خلاقیت های

348,000 ریال

آموزش کوتاه ماکرو در اکسل

با کلیک روی دکمه خرید زیر می توانید آموزش ویدئوی ماکرو در اکسل را خریداری و فوری دانلود کنید. محتویات ماکرو در اکسل ماکرو در اکسل چیست؟ ۱ ماکرو در اکسل چطور کار می کند؟ ۱ اهمیت استفاده از ماکرو در اکسل چیست؟ ۱ آموزش ویدئویی ماکرو در اکسل. ۲ ماکرو در اکسل چیست؟ ماکرو

368,000 ریال

آموزش تفسیر اعداد ترازنامه در تحلیل بنیادی

این ویدئوی آموزشی توسط دکتر محمدعلی نظام محله که سالها در بازارهای مالی بورس و رمزارز تجربه دارد به روشی متفاوت و خیلی کوتاه تهیه شده است. در این ویدئوی کوتاه نیم ساعته شما یاد میگیرید که چطور به سبک سرمایه داران و بزرگان بازار بورس در یک نگاه به برخی عدد های کلیدی ترازنامه

548,000 ریال

شماره گذاری شکل و جدول اتومات در Word

این ویدئوی آموزشی در کمتر از ۲۰ دقیقه شماره گذاری خودکار شکل ها و جدول ها در گزارش word را آموزش می دهد. در گزارشات زمانی که بخواهیم یک شکل یا جدول به گزارش آماده شده اضافه کنیم، ناچاریم همه شماره شکل های بعد از آن را تغییر بدهیم. با این آموزش شما دیگر نیاز

458,000 ریال

نقشه خطوط انتقال نیرو و نیرگاه های ایران

فایل گوگل ارث خطوط انتقال نیرو برق و موقعیت مکانی نیروگاه ها و خطوط انتقال دکل های برق ایران در قالب فایل KMZ ارایه شده است. در این فایل می توانید موقعیت خطوط برق کل کشور را روی نقشه Google Earth مشاهده کنید.

460,000 ریال

تبدیل اکسل آنلاین

برای خرید محصول تبدیل اکسل آنلای می توانید از طریق دکمه خرید زیر اقدام کنید. این محصول یک برنامه آنلاین است که قابلیت های زیادی برای تبدیل اکسل به فرمت های مختلف دارد. این برنامه بطور آنلاین می تواند چارت ها و نمودارها یا عکس های داخل اکسل را استخراج کند و بصورت فرمت JPEG

489,000 ریال

نوشته های اخیر