ورشکستگی برادران لمان

ورشکستگی Lehman Brothers: مطالعه موردی

موسسه Lehman Brothers در ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۸ اعلام ورشکستگی کرد. صدها کارمند، که اکثراً کت و شلوارهای تجاری مخصوص این موسسه را به تن داشتند، یکی یکی دفاتر این بانک را با جعبه هایی در دست ترک کردند. این یک خاطره غم انگیز است که به ما میگوید که هیچ چیز همیشگی نیست – حتی غنای دنیای مالی و سرمایه گذاری.

در زمان سقوط، لمان چهارمین بانک سرمایه گذاری بزرگ در ایالات متحده با ۲۵۰۰۰ کارمند در سراسر جهان بود. این موسسه مالی بزرگ ۶۳۹ میلیارد دلار دارایی و ۶۱۳ میلیارد دلار بدهی داشت. این بانک به نمادی از افراط در بحران مالی ۲۰۰۷-۲۰۰۸ تبدیل شد، که در اثر فروپاشی بانک‌های بی‌پروا ایجاد شد و بازارهای مالی را در بر گرفت و نتیجه آن حدود ۱۰ تریلیون دلار از دست رفته در اقتصادی بود.

در این مقاله به بررسی اتفاقاتی می پردازیم که منجر به فروپاشی برادران لمان شد.

نکات کلیدی

  • برادران لمان شروعی فروتنانه به عنوان یک فروشگاه کالاهای خشک داشت، اما در نهایت به معاملات کمادیتی ها و خدمات دلالی روی آورد.
  •  این شرکت از بسیاری از چالش‌ها جان سالم به در برد، اما در نهایت با فروپاشی بازار وام مسکن سقوط کرد.
  •  لمن ابتدا در اوایل دهه ۲۰۰۰ وارد اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن شد و سپس پنج شرکت وام مسکن را خریداری کرد.
  •   این شرکت زیان های متوالی متعددی داشت و قیمت سهام آن کاهش یافت.
  • لمان در ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۸، با ۶۳۹ میلیارد دلار دارایی و ۶۱۹ میلیارد دلار بدهی، در ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۸ اعلام ورشکستگی کرد.

 

تاریخچه برادران لمان (Lehman Brothers)

برادران لمان (Lehman Brothers) شروع متواضعانه ای داشت و ریشه‌های آن به یک فروشگاه عمومی می‌رسید که توسط برادران آلمانی Henry، Emanuel و Mayer Lehman در مونتگومری، آلاباما، در سال ۱۸۴۴ تأسیس شد. کشاورزان هزینه کالاهای خود را با پنبه می‌پرداختند، که شرکت را به تجارت پنبه سوق داد. پس از مرگ هنری، سایر برادران لمان دامنه تجارت خود را به تجارت کالا و خدمات معاملاتی سهام کالایی ها گسترش دادند.

این شرکت در دهه‌های بعد با رشد اقتصاد ایالات متحده به صورت یک نیروگاه بین‌المللی رونق گرفت. اما لمن در طول سال ها با چالش های زیادی روبرو شد. این شرکت از ورشکستگی راه آهن در دهه ۱۸۰۰، رکود بزرگ، دو جنگ جهانی، کمبود سرمایه زمانی که توسط امریکن اکسپرس (AXP) در سال ۱۹۹۴ در عرضه اولیه عمومی منحل شد، و سقوط مدیریت سرمایه بلندمدت و بدهی روسیه در ۱۹۹۸ جان سالم به در برد.

علیرغم توانایی آن برای زنده ماندن در بلایای گذشته، فروپاشی بازار مسکن ایالات متحده در نهایت لمن را به زانو درآورد، زیرا هجوم بی‌وقفه‌اش به بازار وام مسکن یک گام فاجعه‌بار بود.

 

مقصر اصلی

این شرکت، همراه با بسیاری از شرکت های مالی دیگر، به اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن و تعهدات بدهی وثیقه منشعب شد. در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴، در حالی که حباب مسکن ایالات متحده به خوبی در راه بود، لمن پنج شرکت وام مسکن را به همراه خدمات وام‌های BNC و Aurora که در وام‌های Alt-A تخصص داشتند، خریداری کرد. این وام ها بدون مستندات و وثایق کامل به وام گیرندگان داده شد.

در ابتدا، خریدهای لمان پیش بینی شده به نظر می رسید. کسب و کار املاک و مستغلات لمان باعث شد که درآمد واحد بازار سرمایه از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ به میزان ۵۶ درصد افزایش یابد. این شرکت در سال ۲۰۰۶ معادل ۱۴۶ میلیارد دلار وام مسکن را به اوراق بهادار تبدیل کرد که ۱۰ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۰۵ بود. این موسسه ۴.۲ میلیارد دلار درآمد خالص در مقابل ۱۹.۳ میلیارد دلار درآمد اعلام کرد.

 

اشتباه محاسباتی عظیم

در فوریه ۲۰۰۷، قیمت سهام لمان به رکورد ۸۶.۱۸ دلار به ازای هر سهم رسید که ارزش بازار آن را نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار می کرد. نواقص در وام های رهنی پایین شروع به افزایش به بالاترین حد هفت ساله کردند. در ۱۴ مارس ۲۰۰۷، یک روز پس از اینکه سهام بیشترین افت یک روزه خود را در پنج سال اخیر به دلیل نگرانی از اینکه افزایش بدهی های نکول بر سودآوری لمان تأثیر می گذارد، داشت، این شرکت درآمد و سود بی سابقه ای را برای سه ماهه اول مالی خود گزارش کرد. به دنبال گزارش درآمد، لمن گفت که خطرات ناشی از افزایش معوقات مسکن به خوبی مهار شده است و تأثیر کمی بر درآمد این شرکت خواهد داشت.

 

شروع یک پایان

با شروع بحران اعتبارات در آگوست ۲۰۰۷ و با شکست دو صندوق تامینی Bear Stearns، سهام لمان به شدت سقوط کرد. در طول آن ماه، این شرکت ۱۲۰۰ شغل مرتبط با وام مسکن را حذف کرد و واحد BNC خود را تعطیل کرد. همچنین دفاتر وام دهنده Alt-A Aurora را در سه ایالت تعطیل کرد. حتی زمانی که اصلاحات در بازار مسکن ایالات متحده شتاب بیشتری گرفت، لمن همچنان یک بازیگر اصلی در بازار وام مسکن بود.

در سال ۲۰۰۷، لهمان بیش از هر شرکت دیگری، اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن را پذیره نویسی کرد و ۸۵ میلیارد دلار پرتفوی یا چهار برابر حقوق صاحبان سهام خود را جمع کرد. در سه ماهه چهارم سال ۲۰۰۷، با رسیدن بازارهای جهانی سهام به بالاترین سطح جدید و قیمت دارایی‌های با درآمد ثابت بازگشت موقتی، سهام لمان بهبود یافت. با این حال، شرکت از فرصت استفاده نکرد تا پرتفوی عظیم وام مسکن خود را کاهش دهد، که در نگاهی به گذشته، آخرین فرصت آن خواهد بود.

 

پرتاب به سمت شکست

در سال ۲۰۰۷، درجه بالای اهرم لهمان ۳۱ بود، در حالی که سبد اوراق بهادار وام مسکن بزرگ آن، آن را به شدت مستعد شرایط رو به وخامت بازار می کرد. در ۱۷ مارس ۲۰۰۸، به دلیل نگرانی ها مبنی بر اینکه لمان شرکت بعدی وال استریت خواهد بود که پس از فروپاشی نزدیک Bear Stearns با شکست مواجه می شود، سهام آن تقریباً ۴۸٪ سقوط کرد.

در ماه آوریل، پس از انتشار سهام ممتاز – که با ۳۲٪ حق بیمه به قیمت همزمان آن قابل تبدیل به سهام Lehman بود – که ۴ میلیارد دلار آورده به همراه داشت، اعتماد به شرکت تا حدودی بازگشت. مدیران شروع به زیر سوال بردن ارزش پرتفوی وام مسکن لمان کردند.

در ۷ ژوئن ۲۰۰۸، Lehman زیان سه ماهه دوم ۲.۸ میلیارد دلار را اعلام کرد که اولین ضرر آن از زمان جدا شدن توسط American Express بود و گزارش داد که تا ۱۲.۵ ژوئن ۶ میلیارد دلار دیگر از سرمایه گذاران جمع آوری کرده است. به گفته دیوید پی بلمونت این شرکت همچنین گفت که استخر نقدینگی خود را به حدود ۴۵ میلیارد دلار افزایش داده است، دارایی های ناخالص را ۱۴۷ میلیارد دلار کاهش داده است، قرار گرفتن در معرض وام مسکن مسکونی و تجاری را تا ۲۰ درصد کاهش داده و اهرم مالی را از ضریب ۳۲ به حدود ۲۵ کاهش داده است.

 

خیلی کم، خیلی دیر

این اقدامات خیلی کم و خیلی دیر تلقی شد. در طول تابستان، مدیریت لهمان به تعدادی از شرکای بالقوه پیشنهادات ناموفقی داد. سهام در هفته اول سپتامبر ۲۰۰۸، در بحبوحه سقوط شدید بازارهای سهام در سرتاسر جهان، ۷۷ درصد سقوط کرد، زیرا سرمایه گذاران طرح ریچارد فولد، مدیر عامل شرکت را برای مستقل نگه داشتن شرکت با فروش بخشی از واحد مدیریت دارایی خود و جدا کردن دارایی های تجاری املاک و مستغلات زیر سوال بردند. امیدها مبنی بر اینکه بانک توسعه کره در لمان سهمی خواهد داشت، در ۹ سپتامبر از بین رفت، زیرا بانک دولتی کره جنوبی مذاکرات را به حالت تعلیق درآورد.

اخبار ویرانگر منجر به افت ۴۵ درصدی سهام لهمان شد، همراه با افزایش ۶۶ درصدی بدهی های شرکت در مبادله های اعتباری، وضعیت مالی شکننده لمان به بهترین وجه توسط نتایج رقت انگیز گزارش سه ماهه سوم مالی ۱۰ سپتامبر آن مورد تاکید قرار گرفت.

این شرکت در مواجهه با ضرر ۳.۹ میلیارد دلاری، که شامل کاهش ۵.۶ میلیارد دلاری می شد، تلاش گسترده‌ای را برای بازسازی استراتژیک شرکتی اعلام کرد. سرویس سرمایه گذاری مودیز همچنین اعلام کرد که در حال بررسی رتبه های اعتباری لمان است و دریافت که تنها راه برای لمان برای جلوگیری از کاهش رتبه، فروش اکثر سهام به یک شریک استراتژیک است. تا ۱۱ سپتامبر، سهام به دلیل این تحولات دچار افت شدید دیگری (۴۲٪) شده بود.

در حالی که تا پایان آن هفته تنها یک میلیارد دلار پول نقد باقی مانده بود، زمان لهمان به سرعت تمام شد. در آخر هفته ۱۳ سپتامبر، Lehman، Barclays و Bank of America (BAC) آخرین تلاش خود را برای تسهیل تصاحب سابق خود انجام دادند، اما در نهایت ناموفق بودند. در روز دوشنبه، ۱۵ سپتامبر، Lehman اعلام ورشکستگی کرد که منجر به سقوط ۹۳ درصدی سهام نسبت به قیمت پایانی قبلی خود در ۱۲ سپتامبر شد.

سهام لمن بین پایان معاملات در ۱۲ سپتامبر ۲۰۰۸ تا روز اعلام ورشکستگی ۹۳ درصد سقوط کرد.

 

آنها الان کجا هستند؟

ریچارد فولد رئیس هیات مدیره سابق مدیرعامل در حال حاضر گروه سرمایه شخصی ماتریکس این شرکت را که در ۲۰۱۶ تاسیس شده بود، اداره می کند. این شرکت دارایی‌هایی را برای افراد با مجموع دارایی خالص زیاد، مؤسسات و دفاتر خانوادگی را مدیریت می‌کند. طبق گزارش‌ها، او آپارتمانی را در شهر نیویورک به قیمت ۲۵.۹ میلیون دلار فروخت و همچنین مجموعه ای از نقاشی ها به قیمت ۱۳.۵ میلیون دلار را حراج کرد.

در سال‌های پس از فروپاشی، فولد اشتباهاتی را که بانک مرتکب شده بود اعتراف کرد، اگرچه او همچنان از دولت انتقاد می‌کرد که لیمان برادرز را وادار به ورشکستگی کرد و در عین حال موسسات دیگر را نجات داد. در سال ۲۰۱۰، او به کمیسیون بررسی بحران مالی گفت که بانک در زمان ورشکستگی خود دارای ذخایر سرمایه کافی و تجارت قوی بود.

ارین کالان (اکنون ارین مونتلا) در سن ۴۱ سالگی مدیر مالی شد و در ژوئن ۲۰۰۸ به دلیل سوء ظن به افشای اطلاعات به مطبوعات از سمت خود استعفا داد. دوره های دیگر شامل شش ماه خدمت به عنوان رئیس پوشش صندوق تامینی برای Credit Suisse و مشارکت در تاسیس یک موسسه غیرانتفاعی است که مرخصی زایمان با حقوق را برای مادران فراهم می کند. در سال ۲۰۱۶، مونتلا زندگی نامه خود را منتشر کرد، دایره کامل: یادگیری از خاطرات خیلی دور و سفر بازگشت، در مورد تجربیات او در دنیای مالی.

مقدار کف

سقوط Lehman با توجه به اندازه و موقعیت آن در ایالات متحده و در سطح جهان، بازارهای مالی جهانی را برای هفته ها متلاطم کرد. لهمن در اوج خود ارزش بازاری نزدیک به ۴۶ میلیارد دلار داشت که در ماه‌های منتهی به ورشکستگی آن از بین رفت.

با توجه به حمایت ضمنی دولت از Bear Stearns، که توسط JPMorgan Chase (JPM) در مارس ۲۰۰۸ خریداری شد، بسیاری به این تصمیم که اجازه دادند لهمن ورشکست شود اعتراض کردند. بانک آمریکا در حال مذاکره برای خرید لهمن بود که بعد از اینکه دولت از از کمک به مشکلدار ترین دارایی های لمان خودداری کرد، بانک امرکا نیز از ادامه مذاکرات دست کشید. در عوض، بانک آمریکا اعلام کرد که مریل لینچ را در همان روزی که لمان اعلام ورشکستگی کرد، خریداری خواهد کرد.

 

منبع برای مطالعه بیشتر

 

 • تخفیف! تصویر محصول نرم افزار اکسل مدیریت ساختمان عددایکس

  اکسل مدیر ساختمان

  ۸۹۵۰۰ تومان
  افزودن به سبد خریدمشاهده سریع
  تصویر محصول

  اکسل مدیر ساختمان

  ۸۹۵۰۰ تومان
  اکسل مدیر ساختمان یک برنامه اکسل (Excel) کاربردی برای مدیران ساختمان است. این برنامه به مدیران ساختمان کمک می کند اطلاعات ساکنین و محاسبات مربوط به شارژ ساختمان، دریافت هزینه های مشاعات مانند آب برق گاز نظافت و غیره را ثبت و بطور خودکار محاسبه نمایید. این برنامه در قسمت صورت وضعیت نشان می دهد که هر واحد چه مبلغی پرداخت کرده و چه میزان بدهی دارد. همچنین گزارش کاملی از مبلغ کل دریافتی و هزینه ها نشان می دهد. این ابزار اکسل به همراه یک آموزش ویدئوی راهنما است که هر زمان خواستید می توانید از آن استفاده کنید و هرجایی مشکل داشتید این ویدئو را در کمتر از ۱۰ دقیقه مشاهده کنید. همچنین همیشه پشتیبانی عدد ایکس پاسخگوی شما خواهد بود. این محصول اکسل مدیر ساختمان (building management excel) با تلاش های مجموعه عددایکس برای اولین بار در جهان کدنویسی شده و منتشر شده است. برنامه اکسل مدیر ساختمان یک ابزار ضروری برای تمام مدیران ساختمان و ساکنین آپارتمان است.  
 • نرم افزار های اکسل کمک تحلیلی هوش اقتصادی

  اکسل محاسبه قیمت آپارتمان | مشاور املاک

  ۵۳۸۰۰ تومان
  افزودن به سبد خریدمشاهده سریع
  تصویر محصول

  اکسل محاسبه قیمت آپارتمان | مشاور املاک

  ۵۳۸۰۰ تومان
  در این فایل اکسل شما می توانید با وارد کردن برخی فاکتور های خرید آپارتمان، و مشخصات مسکن مورد نظر خود، به راحتی قیمت آن را تعیین کنید. در زمان خرید آپارتمان کوچکترین سهل انگاری می تواند به قمیت چند صد میلیون تفاوت تفاوت منجر شود. مبلغی که شاید پس انداز چندین ماه یک خانوار باشد. اگر نمی خواهید در یک روز و در یک معامله پس انداز چندین ماهه خود را ضرر کنید، باید با فرمول قیمت آپارتمان آشنا شوید. این اکسل (Excel) آماده محاسبه قیمت آپارتمان ابزار کمکی مهمی است که به شما نشان میدهد که آپارتمانی که قصد خرید آن را دارید بالاتر از قمیت منطقه است یا پایین تر از قیمت منطقه است. این محصول با تجربه چندین ساله در معاملات ملکی و با روش کدنویسی در اکسل تولید و خدمت شما عزیزان منتشر شده است. می توانید با قمیت ۱۰۰ تومان نرم افزار اکسل محاسبه قمیت آپارتمان را از سایت عددایکس دانلود کنید و از ضرر چندصد میلیونی جلوگیری کنید. با این ابزار شما می دانید که قیمت واقعی آپارتمانی که مشاوران املاک به شما پیشنهاد می دهند چقدر خواهد بود. برای مشاورین املاک و همچنین برای خریداران و فروشندگان املاک، همواره محاسبه قیمت
 • تصویر نرم افزار اکسل AHP با روش انتخابی

  نرم افزار اکسل AHP با روش انتخابی

  ۵۸۹۰۰ تومان
  افزودن به سبد خریدمشاهده سریع
  تصویر محصول

  نرم افزار اکسل AHP با روش انتخابی

  ۵۸۹۰۰ تومان
  این محصول یک نرم افزار اکسل برای اجرای فرایند تحلیل سلسله مراتبی (Analytical Hierarchy Process یا AHP) در برنامه اکسل (Excel) است. در این نرم افزار تمام فرایند بسیار ساده شده و شما تنها تغییر گزینه ها و نسبت اهمیت آنها نسبت به هم وارد می کنید و  این فایل اکسل بصورت خودکار وزن معیارهای AHP را محاسبه و به شما می دهد. ویدئوی این نرم افزار را در پایین این صفحه می توانید مشاهده کنید. برای اولین بار تیم فوری آموز ابزار اکسلی را برای اجرای فرایند تحلیل سلسله مراتبی طراحی و منتشر کرد. بعد از آن برای سهولت بیشتر مجموعه عددایکس نیز نرم افزار اکسلی با سهولت بیشتر برای این انجام تصمصم گیری چند معیاره ایجاد کرد. در نرم افزار اکسل Excel AHP عدد ایکس شما تنها اهمیت گزینه ها را انتخاب می کنید و فرمول تنظیم شده اکسل همه محاسبات زوجی و شاخص های سازگاری را انجام می دهد و وزن های نهایی و ضریب شاخص سازگاری AHP را در اختیار شما قرار می دهد. شما می توانید این جداول را کپی و در متن گزارش خود بگنجانید.    
 • تصویر محصول اکسل محاسبه قیمت طلا

  نرم افزار اکسل محاسبه قیمت طلا

  ۴۸۱۰۰ تومان
  افزودن به سبد خریدمشاهده سریع
  تصویر محصول

  نرم افزار اکسل محاسبه قیمت طلا

  ۴۸۱۰۰ تومان
  اکسل محاسبه قیمت طلا در طلافروشی ها فرمول مصوب ۱۴۰۰ برای محاسبه قیمت طلا در طلافروشی ها بکار می رود. این نرم افزار اکسل بررسی میکند که چطور قیمت طلا را محاسبه کنیم. فرمول مصوب ۱۴۰۰ برای حساب کردن قیمت طلا در طلا فروشی ها کاربرد دارد. این ابزار می تواند پارامترهای قیمت هر گرم طلا، وزن قطعه طلا مانند حلقه، النگو، دستبند، انگشتر، گردنبند، و یا سایر جواهرات، و همچنین سود طلا فروش ، مالیات و اجرت ساخت طلا را دریافت کند و قیمت نهایی قطعه طلایی را که قصد خرید آن را دارید برای شما محاسبه کند.  
 • محیط زیست سیاره زمین طبیعت حیات فوری آموز عددایکس

  اطلاعات اکسل سدهای کشور

  ۵۵۰۰ تومان
  افزودن به سبد خریدمشاهده سریع
  تصویر محصول

  اطلاعات اکسل سدهای کشور

  ۵۵۰۰ تومان
  دانلود اکسل سدها و مخازن ذخیره آب کشور  
 • محصول نرم افزار اکسل تاپسیس topsis excel

  فایل اکسل TOPSIS

  ۴۸۲۰۰ تومان
  افزودن به سبد خریدمشاهده سریع
  تصویر محصول

  فایل اکسل TOPSIS

  ۴۸۲۰۰ تومان
  فایل اکسل فرمول نویسی شده برای محاسبه وزن ها با مدل تاپسیس. مدل تاپسیس TOPSIS یک مدل وزندهی برای محاسبه اثرات معیار ها در تصمیم گیری است. با دانلود فایل اکسل TOPSIS شما می توانید با وارد کردین مقادیر و عددهای خودتان به داخل فایل اکسل فرمول نویسی شده برای محاسبه وزن ها با مدل تاپسیس وزن های مربوطه را برای تصمیم گیری بصورت آماده بدست آورید. محصول اکسل تاپسیس که از پایین می توانید دانلود کنید یک نرم افزار اکسل براساس مدل TOPSIS است که تمام جنبه های مثبت و منفی یک قضیه را در نظر می گیرد. بعد از بررسی همه جوانب متناسب با سلیقه و شرایط خاص شما بهترین انتخاب را با رتبه بندی گزینه های مختلف ارائه می کند.   ویدئوی رایگان کار با نرم افزار اکسل TOPSIS را مشاهده کنید.    
 • شناسایی روند با مدل منن کندال

  ۴۸۲۰۰ تومان
  افزودن به سبد خریدمشاهده سریع
  تصویر محصول

  شناسایی روند با مدل منن کندال

  ۴۸۲۰۰ تومان
  در این ابزار شناسایی روند با مدل منن کندال شما می توانید با وارد کردن اطلاعات سال ها یا دوره های زمانی معیین روند تغییرات آن دوره را مشخص کنید. روش من کنندال یک آزمون آماری است که به راحتی نشان می دهد که آیا تغییرات دامنه ای از اعداد بطور معنی داری روند افزایشی یا کاهشی دارند. روند کاهشی یا روند افزایشی نوسانات پارامترهای آماری مانند قیمت ها، متغییر های اقلیمی، تغییرات وزن بدن، تغییرات تقاضا در بازارها، و سایر تغییرات می تواند به ما در پیش بینی آینده یک روند کمک کند. بسیار از این تغییرات و نوسانات خیلی معمولی هستند و طبیعی است و روند خاصی را نشان نمی دهند. آنچه مهم است معنی دار بودن روند است که به ما می گویند به اطمینان ۹۵ درصد این تغییرات افزایشی یا کاهشی هستند. در صورت معنی دار بودن روند تغییرات در این فایل اکسل "شناسایی روند با مدل منن کندال" شما می تواند پیش بینی کنید که براساس روند فعلی در آینده نزدیک چه اتفاقی خواهد افتاد. این محصول یک نرم افزار اکسل است که روند تغییرات یک متغیر مانند فروش، درآمد، تغییر قیمت ها، غیبت کارکنان، و غیره را براساس مدل آماری من کندال بررسی کند و مشخص کند که آیا این تغییرات معنی دار هستند یا اتفاقی شاهد آنها هستیم.اگر این تغییرات معنی دار باشند می توانیم بفهمیم که علت مهمی پشت این تغییرات نهفته است و دارای روند کاهشی معنی دار یا روند افزایشی معنی داری هستند که بعد از مدتی موجب اتفاقات مهمی خواهند شد.   این محصول دانلودی یک اکسل من کندال برای هر دو روش کمتر از ۱۰ و بیشتر از ۱۰ دوره زمانی است. این فایل دانلودی یک نرم افزار اکسل جهت شناسایی روند با مدل منن کندال است. روند تغییرات را در یک بازه زمانی نشان می دهد که آیا روند معنی دار است یا افزایش و کاهش آن طبیعی است. این محصول به همراه یک ویدئوی آموزشی ارایه شده است که شما می توانید به راحتی و آسان مطابق ویدئو در کمتر از ۵ دقیقه تحلیل روند را انجام بدهید. ویدئوی کار با نرم افزار اکسل تحلیل روند با مدل منن کندال را در پایین این صفحه مشاهده کنید.  
 • تصویر نرم افزار اکسل تحلیل بنیادی بورس تهران

  نرم افزار اکسل تحلیل بنیادی بورس

  ۴۹۸۰۰ تومان
  افزودن به سبد خریدمشاهده سریع
  تصویر محصول

  نرم افزار اکسل تحلیل بنیادی بورس

  ۴۹۸۰۰ تومان
  این نرم افزار اکسل فرمول های تحلیل بنیادی را تنظیم کرده تا بتوانید قبل از خرید سهام به راحتی ارزش ذاتی یک سهم را محاسبه کنید و اختلاف آن را با قیمت فعلی آن در بازار مقایسه کنید. این نرم افزار اکسل می تواند ابزار مناسبی برای خرید مطمئن سهام در بازار بورس تهران باشد. این نرم افزار اکسل تحلیل صورت های مالی بورس یک ابزار قدرتمند تحلیل بنیادی برای سیگنال گیری قبل از خرید سهام است. این فرمول اکسل شاخص های ضروری مانند ارزش دفتری، درصد سود ماهانه هر سهم، بسبت بدهی به دارایی، نرخ بازدهی دارایی و سرمایه در گردش هر سهم را براحتی و بطور آماده برای شما محاسبه می کند. پنج نسبت ضروری تحلیل بنیادی در این ابزار اکسل می تواند مجوز ورود شما برای خرید یک سهام باشد. اگر شاخص ها مناسب باشند خرید منطقی خواهد بود. روش کار در ویدئوی زیر نشان داده شده است.  
 • اکسل سود مرکب سرمایه گذاری

  اکسل محاسبه سود سرمایه گذاری

  ۴۸۰۰۰ تومان
  افزودن به سبد خریدمشاهده سریع
  تصویر محصول

  اکسل محاسبه سود سرمایه گذاری

  ۴۸۰۰۰ تومان
  محصول نرم افزار اکسل سود مرکب سرمایه گذاری یک ابزار کمکی برای محاسبه سود مرکب است. سود مرکب به حالتی گفته می شود که سود مبلغ اولیه سرمایه شما به اصل سرمایه اضافه می شود و به مبلغ سود نیز در دوره یا ماه بعد نیز سود تعلق می گیرد. سود مرکب باعث می شود که مبلغ اولیه بیشتر از درصد سود سالانه رشد کند. ویدئوی آموزشی رایگان پایین این صفحه را مشاهده نمایید.  
 • تصویر نرم افزار اکسل محاسبه نسبت تحلیل اهرم های بورس

  فرمول اکسل تحلیل اهرم های بورس

  ۵۸۹۰۰ تومان
  افزودن به سبد خریدمشاهده سریع
  تصویر محصول

  فرمول اکسل تحلیل اهرم های بورس

  ۵۸۹۰۰ تومان
  فرمول اکسل آماده تحلیل اهرم های بورس ابزار کمک تحلیلی مهمی برای بهبود تصمیم گیری درست در بازارهای بورس است. در محصول اکسل "فرمول اکسل آماده تحلیل اهرم های بورس" شما می توانید به راحتی تحلیل اهرم های مالی عملیاتی و مرکب را برای هر سهم محاسبه کنید. این ابزار می تواند کمک تحلیل خوبی برای محاسبه انواع اهرم ها باشد.      
 • محاسبه آب و هوا با روش آمبرژه

  ۴۷۸۰۰ تومان
  افزودن به سبد خریدمشاهده سریع
  تصویر محصول

  محاسبه آب و هوا با روش آمبرژه

  ۴۷۸۰۰ تومان
  در فایل اکسل (xls) با فرمول آماده برای طبقه بندی اقلیمی آمبرژه (emberger) می توانید با وارد کردن اطلاعات آب و هوایی ضرایب شاخص آمبرژه را محاسبه نمایید.    
 • اکسل پیش بینی و رشد جمعیت

  اکسل پیش بینی و رشد جمعیت

  ۴۸۹۰۰ تومان
  افزودن به سبد خریدمشاهده سریع
  تصویر محصول

  اکسل پیش بینی و رشد جمعیت

  ۴۸۹۰۰ تومان
  این نرم افزار یک برنامه اکسل است که دو فرمول محاسبه نرخ رشد جمعیت و فرمول دوم برآورد جمعیت سال مقصد را انجام می دهد. در این اکسل شما تنها کافی است دو عدد جمعیتی سال اول و سال دوم را وارد نمایید و نرم رشد جمعیت و همچنین عدد برآورد جمعیت را دریافت نمایید. خروجی هم بصورت عددی و هم بصورت متنی و گزارش ارائه می شود. در ویدئوی پایین صفحه کار با این برنامه اکسل آموزش داده شده است. مشاهده می شود که با داشتن آمار جمعیت دو سال پایه و آخرین سال آمارگیری می توانییم براحتی میزان جمعیت را برای سال هدف یا سال مقصد محاسبه کنیم. این برنامه فرمول نرخ رشد جمعیت و فرمول برآورد جمعیت را در داخل خود بطور آماده دارد و شما تنها با وارد کردن اعداد میزان برآوردی را بدست می آورید.  
, ,
Share:

ارسال یک در تیکت پاسخ جدید آمد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود نقشه گسل های ایران

این محصول موقعیت مکانی تمامی گسل های اصلی و فرعی کشور را در قالب فایل kml kmz نشان می دهد. بعد از دانلود موقعیت مکانی گسل ها را در نزدیکی شهر روستا و شهرستان محل زندگی خود می توانید مشاهده کنید.

492,000 ریال

دانلود مرز مناطق نواحی و محلات شهری تهران

این محصول یک فایل گوگل ارث است که مرز مناطق شهر تهران نواحی شهر تهران و محلات شهر تهران را نمایش می دهد. این فایل با فرمت kml/kmz است و به راحتی در برنامه گوگل ارض باز می شود. مرز manategh navahi mahalat Tehran در گوگل ارث google earth مساحت منطقه ۱ شهر تهران ۴۶۶۱۱۵۶۸

498,000 ریال

آموزش تفسیر اعداد ترازنامه در تحلیل بنیادی

این ویدئوی آموزشی توسط دکتر محمدعلی نظام محله که سالها در بازارهای مالی بورس و رمزارز تجربه دارد به روشی متفاوت و خیلی کوتاه تهیه شده است. در این ویدئوی کوتاه نیم ساعته شما یاد میگیرید که چطور به سبک سرمایه داران و بزرگان بازار بورس در یک نگاه به برخی عدد های کلیدی ترازنامه

548,000 ریال

نقشه راه آهن ایران | گوگل ارث موقعیت مکانی شبکه راه آهن

این محصول شبکه راه آهن ایران را براساس اطلاعات خطوط راه آهن جمهوری اسلامی ایران در قالب فایل گوگل ارث ارایه کرده است. این فایل موقعت شبکه راه آهن های ایران را در گوگل ارث نمایش می دهد.

391,000 ریال

آموزش کوتاه ماکرو در اکسل

با کلیک روی دکمه خرید زیر می توانید آموزش ویدئوی ماکرو در اکسل را خریداری و فوری دانلود کنید. محتویات ماکرو در اکسل ماکرو در اکسل چیست؟ ۱ ماکرو در اکسل چطور کار می کند؟ ۱ اهمیت استفاده از ماکرو در اکسل چیست؟ ۱ آموزش ویدئویی ماکرو در اکسل. ۲ ماکرو در اکسل چیست؟ ماکرو

368,000 ریال

اکسل ترافیک جاده ها

این محصول یک آموزش ویدئویی کوتاه است که روش دریافت فایل های اکسل تعداد وسایل نقلیه را در جاده های کشور معرفی میکند. با نگاه کردن به این ویدئو شما می توانید داده های اکسل تعداد و انواع وسایل نقلیه سواری کامیون و وسایل سنگین را در تمام جاده های کشور دریافت کنید. این داده

368,000 ریال

نوشته های اخیر